Inhalacja wodorem molekularnym (wodoroterapia) wykonywana jest za pośrednictwem specjalistycznego urządzenia, a jej skuteczność w leczeniu wielu schorzeń potwierdzają badania i rosnąca popularność.
Wodór to cząsteczka chemiczna będąca składnikiem budulcowym: cukrów, białek i tłuszczy czyli wszystkich podstawowych związków tworzących nasz organizm. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom łatwo przekracza barierę krew-mózg. Przenika przez błonę komórkową docierając do cytoplazmy wszystkich komórek czego inne przeciwutleniacze nie potrafią.
Właściwości terapeutyczne wodoru odkryto już w 1975 roku. Z sukcesami jest wykorzystywany w USA, Japonii, Korei czy Chinach. Wodoroterapia to metoda, która jest stosowana w leczeniu ponad 170 chorób i dolegliwości. Wieloletnie badania i setki artykułów naukowych potwierdzają, że odgrywa on istotną rolę w procesach naprawczych i regenerujących ludzki organizm.
Niezależne badania potwierdzają wpływ terapii wodorem na metabolizm tkankowy, zmniejszenie poziomu otłuszczenia wątroby oraz poprawę trawienia. Dodatkowo, picie wody wzbogaconej o wodór obniża poziom glukozy w osoczu, insuliny i triglicerydów poprzez stymulację metabolizmu energetycznego. Wspólny efekt tych dwóch procesów sprawia, że terapia wodorem bardzo skutecznie pomaga w leczeniu otyłości.
Inhalacje wodorem pomagają przywrócić równowagę w układzie nerwowym po długotrwałej pracy intelektualnej, dzięki czemu Twój mózg może się zregenerować nawet w ciągu jednego zabiegu. Odczuwasz przypływ energii, koncentracja wzrasta, pracujesz lepiej i efektywniej.
Środowisko z branży medycyny estetycznej szybko uznało wodór za jeden z najskuteczniejszych metod anti-anging. Terapia wodorem jest bardzo powszechna w Japonii i Korei Południowej, gdzie oprócz włączenia wodoru do oficjalnych programów leczniczych w szpitalach, powstaje w ostatnim czasie wiele kawiarenek wodorowych serwujących usługi inhalacyjne.
W wyniku niedostatecznej podaży tlenu podczas wysiłku fizycznego w komórkach powstaje kwas mlekowy. Zgromadzenia w tkankach dużej ilości kwasu mlekowego przyczynia się do występowania bolesności tkanek, która zmniejsza możliwości treningowe. Potocznie zwane jest to „zakwasami”. Badania przeprowadzone na piłkarzach potwierdzają, że wodoroterapia wpływa na obniżenie poziom mleczanów we krwi. Grupa badawcza otrzymała tygodniową terapię wodorem, a grupie klinicznej podano placebo. Następnie obydwie grupy wykonały próby wysiłkowe. Bezsprzecznie wśród grupy, która otrzymywała placebo stwierdzono wyższy poziom mleczanów we krwi oraz większy poziom zmęczenia w porównaniu do grupy objętej terapią.
Efekt terapeutyczny wodoru cząsteczkowego H2 dotyczy leczenia chorób skóry takich jak trądzik, rogowacenie, atopowe zapalenie skóry, ale także powszechnego łupieżu. Wynika to z jego zdolności oczyszczających i złuszczających, ale także pobudzających dla skóry, tak by szybko mogła zastępować stare „wadliwe” komórki skóry nowymi.
Wodór molekularny ma działanie przeciwzapalne i jest nietoksyczny, dlatego zaczął być stosowany w leczeniu oczu. Badania potwierdzają, że redukuje objawy suchego oka i stymuluje naturalną produkcję łez. Hamuje procesy obumierania komórek siatkówki. Zawarty w kroplach do oczu, pomaga zregenerować siatkówkę, zwiększając jej grubość o 70%. Jest stosowany w chorobach rogówki wywołanych promieniowaniem UVB i innych patologiach oka.
Okulary wodorowe – z wyglądu przypominają gogle narciarskie, znajdują się w nich specjalne otwory, za pomocą których do ich wnętrza wtłacza się cząsteczki H2,te z kolei wnikają w błonę śluzową oka by w jego wnętrzu zwalczać wolne rodniki. Wodór jest jedynym znanym antyoksydantem będącym w stanie pokonać barierę ochronną oka.
TAK. Nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu wodoru na ludzki organizm. Co więcej, wodór naturalnie występuje w ludzkim organiźmie, np. w jelitach, lecz produkowana tam ilość nie jest wystarczająca aby wpłynąć na jakość naszego życia.
Terapia wodorem molekularnym może odbywać się przez: inhalacje wodorowe, inhalacje gazem Browna, picie wody wodorowej, iniekcje wodoru lub zażywanie suplementów zawierających wodór.
Uważa się, że inhalacje wodorowe są najskuteczniejszą metodą wodoroterapii, dzięki której do organizmu dostarczana jest optymalna dawka wodoru.
Jest to bardzo prosty i przyjemny zabieg. Pacjent wdycha wodór przy pomocy kaniuli (rurki do nosa). Może być dostarczany do organizmu także za pomogą specjalnych okularów oraz nauszników. Wodór jest bezwonny, więc nie czujemy go podczas podawania.
Nie potrzeba żadnych przygotowań – inhalację można zacząć o każdej porze, niezależnie od stanu organizmu, posiłków itp.
Także po zabiegu nie potrzeba żadnego okresu adaptacji i można od razu wykonywać wszelkie czynności manualne.
Inhalatory wodoru to urządzenia wyposażone w membrany PEM, które w procesie elektrolizy produkują czysty wodór (bez mieszania z tlenem). Dzięki połączeniu technologii wytwarzania SPE (stałych elektrolitów polimerowych) w podwójnej komorze PEM (membrany wymiany protonów) uzyskuje się czysty wodór, bez jednoczesnego wytwarzania szkodliwych gazów takich jak chlor czy ozon.
Gaz Browna został wynaleziony przez rosyjskiego naukowca Yulla Browna. Najprościej tłumacząc zostaje on wytworzony poprzez rozszczepienie wody na cząsteczki wodoru i tlenu w taki sposób aby nie nastąpił wybuch, lecz aby powstała mieszanka wodoru i tlenu w stosunku 66/33%.
Po wynalezienia gazu, zaczęto prowadzić badania i odkryto, że może mieć działanie terapeutyczne. Szczególnie dobrze zbadano stosowanie gazu Browna w leczeniu chorób przewlekłych i starzenia. Ostatnio w Japonii, Chinach i Korei Pd. zaczęto stosować leczenie tym gazem w rahabilitacji po przebytym COVID-19.
Woda wodorowa to krystalicznie czysta ciecz wzbogacona o wodór molekularny. Składa się on z dwóch połączonych ze sobą atomów wodoru. Po rozpuszczeniu w wodzie cząsteczka wodoru nie rozpada się na elektrony i protony, nie zmienia więc pH wody ani organizmu. Działa głównie poprzez ulepszanie i optymalizowanie funkcjonowania komórek naszego ciała. Ma również właściwości antyapoptotyczne (apoptoza to śmierć komórek, która normalnie występuje w naszym organizmie w wyniku starzenia się lub jako kontrolowana część wzrostu i rozwoju, niestety może również wystąpić, gdy obca bakteria lub wirus wkracza do komórki, a komórka próbuje powstrzymać infekcję), dzięki czemu chroni nasz mózg jak i inne narządy.
Jak już wspomnieliśmy, woda wodorowa jest najsilniejszym antyoksydantem. Co za tym idzie, stanowi ona najskuteczniejszą broń w walce z wolnymi rodnikami. Ponadto, woda wodorowa posiada szereg właściwości, które wspomagają codzienną pracę organizmu. Do najważniejszych z nich należą:
BRAK.
Z racji tego, że wodór jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka, z wodoroterapii może korzystać każdy. Obecność wodoru w organizmie człowieka nie jest niczym nadzwyczajnym, występuję on np. w jelitach gdyż jest dostarczany z pokarmem. Podczas terapii wodorem, dostarczamy do organizmu jego leczniczą dawkę w formie cząsteczkowej, przez co przenika on do naszych komórek. W licznych badaniach nad tym pierwiastkiem, nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych jego stosowania.
Zabieg trwa 30 minut